מאז 1999
הרצאות מרתקות לאירועים מנצחים
בהנהלת דני שביט
לייעוץ בבחירת מרצה והזמנות
03-5492474
גילוי סודות הבריאה: מהמפץ הגדול ועד גלי כבידה

גילוי סודות הבריאה: מהמפץ הגדול ועד גלי כבידה

בארבע עשר בספטמבר 2015, קצת לפני השעה עשר שעון גרינוויץ׳, חלפו דרך כדור הארץ ההדים הקלושים של מאורע קוסמי אדיר שהתרחש בגלקסיה רחוקה בקצה היקום לפני 1.3 מליארד שנה - הרבה לפני שהדינוזאורים אפילו חלמו על להוולד, כאשר החיים היחידים על כדור הארץ היו רק חיידקים.
שני חורים שחורים, כל אחד שוקל פי שלושים מהשמש שלנו, הסתחררו זה סביב זה במהירות שהגיעה כמעט למהירות האור, והתמזגו לחור שחור אחד ענק. בשבריר השניה האחרון, הומר חומר במשקל של יותר משלוש שמשות להבזק אנרגיה אדיר שעלה על עוצמת כל השמשות במליארד גלקסיות. גלי האנרגיה הללו התפזרו אל תוך היקום כאדוות בבריכה, עוברים דרך חלל, כוכבים וחומר מוצק ללא הפרעה. 
לגלקסיה שלנו הם הגיעו לפני 50 אלף שנה, כאשר הומו-ספיינס ונאנדרטלים עוד חיו זה לצד זה באירופה. בספטמבר הם הגיעו אלינו.
אף אחד מאיתנו לא הרגיש את זה, אבל במשך כשליש שניה כולנו התכווצנו והתמתחנו כתריסר פעמים. זו השפעתן של גלי כבידה. העובדה שאנחנו בכלל יודעים על כך היא ללא ספק אחד מההישגים הגדולים ביותר של האנושות. 
אנו חיים בתקופה מדהימה וזוכים לחזות במימושן של תופעות בלתי נתפסות במוזרותן אשר נחזו לפני מאה שנה על ידי גדולי הדור כגון איינשטיין ושרדינגר. הם, אגב, חלקו זה על זה בדברים רבים, אך הסכימו על דבר אחד לפחות: לעולם לא נזכה לראות את התופעות הללו באמת. בזה הם טעו.
כדי למדוד גלי כבידה בנה המין האנושי בשלושים השנים האחרונות את מכשיר המדידה המדוייק ביותר שנבנה אי פעם. מכשיר שיכול למדוד את המרחק מכדור הארץ לשמש בדיוק של אטום בודד.
בהרצאה נספר על המסע המדהים לחשיפת מבנה היקום שלנו, כיצד נוצר ומה יהיה סופו. על גילוי המפץ הגדול, פיצוח מהות המרחב והזמן, ועל תופעות טבע שהן כל כך בלתי נתפסות, עד שהוגיהן לא האמינו שאי פעם ימומשו, ובכל זאת הודגמו בשנים האחרונות במספר מעבדות ברחבי העולם, כולל במכון ויצמן, ואשר הולכות לשנות את עתידו של המין האנושי.
 
הרצאות נוספות של ברק דיין, פרופ'
הכל צפוי והרשות נתונה: תשובות קוונטיות מודרניות לשאלות פילוסופיות עתיקות | תחום: חדשנות, מדע ועתידנות וטכנולוגיה, הרצאות העשרה, אתיקה ופילוסופיה מעשית

לא רק שבלי תורת הקוונטים לא היה אייפון, אינטרנט או Waze, ולא רק שהיא גילתה לנו על קיומן של תופעות טבע מוזרות באופן כמעט בלתי נתפס (כמו זה שאפשר להיות בשני מקומות בו זמנית), אלא שבלי לשים לב היא גם עונה על כמה שאלות פילוסופיות עתיקות. נספר ונתאר כיצד באופן מדהים, במעבדות של היום (כולל במכון ויצמן) מתבצעים ניסויים שלמעשה נותנים מענה מדעי לשאלות בנות אלפי שנה. האם יש גורל קבוע מראש? הכול צפוי והרשות נתונה? אם עץ נופל ביער בלי שאף אחד שמע האם הוא באמת נפל?  האם ניתן לעשות משהו או לחוות משהו בלי להשתנות כתוצאה מכך?...

לפרטים נוספים
הסיפורים המדהימים של התגליות הגדולות | תחום: מדע ועתידנות וטכנולוגיה, הרצאות העשרה, אתיקה ופילוסופיה מעשית

מרגע ההשראה שהפך את מקסוול לאדם הראשון שהבין מהו אור, לרגע שבו הבין אדווין האבל שאנחנו לא לבד ושהיקום מלא בגלקסיות, התגליות הגדולות והמדהימות ביותר של המדע על היקום בו אנו חיים נולדו מתוך רגעים אנושיים שהיו לפעמים משעשעים, לפעמים טרגיים, ותמיד מעניינים. איך כמעט התבלבלו בין המפץ הגדול לקקי של יונים? איזה חתול ג'ינג'י זקן ומקריח נתן את שמו לאחת מתופעות הטבע המוזרות ביותר? איך מלכוד 22 קשור לזה ואיך שניהם קשורים למחשב קוונטי? נספר את הסיפור המרתק על פיצוח סודות היקום, ועל האנשים שפרצו את מסגרות החשיבה...

לפרטים נוספים
חדשנות פורצת דרך: מפרס נובל לשולחן המנהל | תחום: מדע ועתידנות וטכנולוגיה, הרצאות העשרה, אתיקה ופילוסופיה מעשית

  חדשנות היא בעיקרה היכולת לדמיין את הבלתי אפשרי, ואז להפוך אותו לאפשרי. זוכי הנובל הגדולים מהוים מודל מאלף לחדשנות פורצת דרך, גם כאשר הישגם הוא תוצאה ישירה של מאמץ ההרואי מכוון, וגם כאשר הוא נראה כתגלית מקרית. גילוי המפץ הגדול, מציאת הפניצילין, פיצוח מבנה הדנ"א ובניית הבסיס למחשבים קוונטיים - כל אלה דוגמאות לחדשנות פורצת דרך בסקאלה אדירה - מחקרים ותגליות שהשפיעו על האנושות כולה. סיפורי הדרך המרתקים שמאחורי פריצות דרך אלה חושפים עקרונות בסיס חשובים בחתירה ליוזמה, חדשנות, והישגיות - עקרונות שרלוונטיים...

לפרטים נוספים
לנוחויותך, ניתן למלא את טופס ההזמנה למידע נוסף ולצרף מספר מרצים ולא מרצה בודד. ניתן לגלוש בגלריות מרצים ולהוסיף מספר מרצים לסל הפניות, לפניה אחת מרוכזת.
באפשרותך לקבל מידע נוסף
אודות מספר מרצים
* אנו מכבדים את פרטיותך
* כל השדות חובה
הרצאות העשרה לימי היערכות מורים
עדכונים וחדשות
יהלי אדמתי -חוקרת עתידים בהרצאה חדשה
עולם העבודה 202-2030 - אחד הנושאים החמים ביותר בעולם הארגוני
לחצו לפרטים
גיא זהר מיוצג בלעדית בסוכנויות מרצים
גיא זהר מגיש "היום שהיה" התכנית הפופולארית בסגנונו הייחודי בהרצאה על הכוחות שפועלים מאחורי הקלעים של עולם התקשורת בישראל
לפרטים נוספים
בוני גינצבורג הצטרף לצוות המרצים בתחום ההשראה למצוינות
כוכב הכדורגל בעבר ופרשן ספורט בהווה על הרצאות בנושאי התמודדות על כשלון והצלחה, הישגיות וחתירה למצוינות
לפרטים מלאים
אנדי רם,הטניסאי האגדי , מרצה על עבודת צוות והגשמת מטרות עכשיו בייצוג בלעדי
טניסאי הצמרת שהגיע לפסגות הגבוהות ביותר כחלק מצמד הטניסאים אנדיוני ,מרצה באירועי חברה ומשלב את סיפורו האישי במסרים הנוגעים לכל אחד בכל מקום .
לפרטים נוספים
עינב גלילי -מרצה ייחודית והומוריסטית
שמחים לבשר על הצטרפותה של מגישת הטלוויזיה והכותבת עינב גלילי , בהרצאה ייחודית ומשעשעת על ההומור כחוש מולד (או לא..) ההרצאה משולבת בקטעי וידאו.
לפרטים מלאים
הצטרפו אלינו
03-5492474 השאירו פרטים